Zdrowe racice to podstawa
W wyniku intensyfikacji produkcji mleka, schorzenia racic są obecnie trzecim najczęstszym powodem brakowania krów w stadzie. Choroby układu ruchu to wielopłaszczyznowy problem. Zaniedbanie czynności poprawiających stan zdrowotny racic wpływa negatywnie na opłacalność przedsiębiorstwa. Zobaczmy, jak zadbać o dobrą zdrowotność racic.
O racice powinniśmy dbać od urodzenia zwierzęcia. Obserwacja i pielęgnacja w okresie wzrostu bydła jest w stanie wyeliminować wady postawy, ze względu na większą elastyczność kończyn. Profilaktyka jest najważniejsza. Jeśli szybko zdiagnozujemy problem, mamy większą szansę na jego skuteczne rozwiązanie.
Kontrola i korekcja racic
U zwierząt bez występujących wad postawy powinniśmy dokonać pierwszej korekcji racic w wieku 18‒20 miesięcy. Od tego momentu korekcja racic powinna odbywać się 2 razy w roku ‒ na jesień i wiosnę. Jeśli zwierzęta wychodzą na pastwisko, zabieg powinien być wykonany miesiąc przed wyjściem i chwilę przed wejściem krów do obory na okres zimowy.
Kształt racic zmienia się pod wpływem czynników bytowych, fizjologicznych, wraz z wiekiem. Szorstkie, twarde nawierzchnie prowadzą do niesymetrycznego ścierania się racicy zewnętrznej względem wewnętrznej. Z czasem prowadzi to do kulawizn. Zadaniem osoby przeprowadzającej korekcję jest wyrównanie płaszczyzn racic tak, aby krowa mogła rozkładać go równolegle na wszystkie kończyny.
Żywiąc krowy – uwzględnij zdrowotność racic
Żywienie krów mlecznych stanowi ogromne wyzwanie. Coraz większa wydajność mleczna powoduje większe zapotrzebowanie produkcyjne na składniki pokarmowe. Bardzo łatwo można doprowadzić u takich zwierząt do kwasicy lub zasadowicy żwacza. Choroby metaboliczne, a także braki mikro- i makroelementów, prowadzą do uszkodzeń puszki racicowej krów. Dlatego hodowca musi skomponować taką dawkę pokarmową, która będzie spełniać potrzeby bytowe, produkcyjne, a także uzupełniać witaminy A, E, D3, biotynę, cynk i potas. Suplementowanie tych witamin i związków mineralnych wpływa szczególnie pozytywnie na rogowacenie i keratynizację.
Higiena racic
Oprócz korekcji i żywienia w celu obniżenia ryzyka występowania schorzeń racic należy przeprowadzać ich kąpiele 2 razy w tygodniu. Można to robić za pomocą środków specjalnie do tego dedykowanych. Najczęściej odbywa się to w specjalnych wannach, które można umieścić np. przed wyjściem z doju. Należy tylko zwracać uwagę, by takie wanny nie posiadały ostrych krawędzi, które mogłyby uszkodzić racice.
Warunki środowiskowe w oborze
W oborze zawsze należy dbać o odpowiedni stosunek liczby zwierząt do liczby legowisk. Jeśli krowa nie będzie mogła się położyć, to będzie bardziej obciążać kończyny. Za twarde podłoże będzie doprowadzać do liczniejszych opuchlizn, za miękkie, piaszczyste do powstania zanokcicy i linii białej. Odpowiednia długość legowiska również ma znaczenie. Za krótkie będą powodować więcej uszkodzeń tylnych kończyn.
Mikroklimat a zdrowotność racic
Duże znaczenie w oborze ma mikroklimat. Zbyt duża wilgotność podłoża i narażanie zwierząt na działanie odchodów powodują bowiem zmiękczenie rogu racicy. W ten sposób podnosi się ryzyko urazów, nadżerek i kulawizn.
Z tym zjawiskiem mamy bardzo często do czynienia w oborach wyposażonych w podłogi rusztowe. Żeby nie dopuścić do długiego przebywania odchodów na rusztach, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie robota zgarniającego. Idealnie nadającym się do tej roli jest robot zgarniający DeLaval RS450s, który jest ciężki, wytrzymały, z precyzyjną nawigacją. Robot jest bezpieczny dla krów, co jest ważne w aspekcie minimalizowania czynników stresogennych.
Nowoczesne rozwiązania w oborze to oszczędność czasu
Pracę robota RS450s można zaprogramować poprzez Internet i uzyskać raport z pracy do dziennika online. Ponadto z urządzeniem można łączyć się na 3 sposoby ‒ poprzez Internet, Bluetooth lub sieć lokalna (LAN).
Maszyna dokładnie czyści każdy „zaułek” budynku, a dodatkowo może spryskiwać posadzkę w celu dokładniejszego usunięcia zanieczyszczeń. Dzięki jego budowie i możliwości regulacji ryzyko nadżerek u krów znacząco spada. Z pewnością jest to narzędzie, które pozwoli utrzymać wysoki standard higieny otoczenia zwierząt i profilaktyki.
Hodowco, monitoruj stado i zdrowotność racic
Każdy hodowca powinien obserwować stado i reagować, jeśli zjawisko kulawizn w stadzie jest zbyt częste. Obecnie z powodu uszkodzenia układu ruchu eliminuje się ok. 15–20% krów. Warto również wyposażać zwierzęta w pedometry, nie tylko w celu zaobserwowania rui. Jeśli aktywność zwierzęcia jest mniejsza, może to sugerować problem z kończynami. Ograniczenie problemów z racicami wpływa korzystnie na dobrostan bydła i opłacalność produkcji.